Baterie

Baterie Citroën – jistota správného startu

Auto

Možná se to nezdá, ale autobaterie je zcela zásadní součástí vozu. Pokud není v optimální kondici, těžko budete startovat. Proto se u autobaterií za nejdůležitější kritéria kvality považují výkon a spolehlivost. A právě v těchto atributech hrají autobaterie Citroën prim.

Na co si dát pozor?

Převážná většina dnešních autobaterií je tzv. bezúdržbových, čili zanedbání péče v podstatě nehrozí. Přesto se může stát, že autobaterie „klekne“. Jak je to možné? Závadu baterie může ovlivnit její stáří, chcete-li opotřebení. V baterii probíhají chemické procesy a s ohledem na její konstrukci by se jistá „únava“ neměla projevit dříve, než za dva roky. Záleží samozřejmě na způsobu užívání vozu, frekvenci startů, jednorázově ujetých vzdálenostech a zanedbatelné nejsou ani klimatické podmínky.

Autobaterii neprospívá napájení přístrojů dodatečně zabudovaných do vozu, extrémní jízdní podmínky, vysoká nebo naopak velmi nízká teplota, o zásazích do její konstrukce, například odstranění krytu nemluvě. Baterii
škodí i dlouhodobé odstávky nebo provoz za situací nepříznivých pro dobíjení, čili časté krátké jízdy. Pozor rovněž na nevhodné umístění baterie nebo její nesprávné používání – třeba jako pomocné startovací jednotky. To vše může přispět k postupnému samovybíjení baterie, rozpadu jejích jednotlivých prvků a následnému snížení životnosti. Samostatnou kapitolu pak tvoří různé konstrukční závady nebo nesprávné složení elektrolytu.

Jak poznáme, že vše nefunguje tak, jak má?

Ke kontrole stavu elektrolytu slouží průhledné okénko na tělesu baterie. Pokud výrazně klesne jeho hladina, je zřejmé, že se něco děje. Závadu na dobíjení by měla rovněž signalizovat výstražná kontrolka na přístrojové desce vozidla. Pokud už dojde k poruše (nejčastěji vybití) autobaterie, nelze vozidlo nastartovat. Přerušení napájení má navíc další nepříjemné následky například v podobě ztráty naprogramovaného nastavení jednotlivých přístrojů (palubní počítač, autorádio). Opravdu se vyplatí mít baterii v pořádku.

Ceny vybraných autobaterií baterií Citroën z řady Economy

Číslo NDPopisCena s DPH
5600TNAkumulátor 12V 50Ah3.113,- Kč
1629085380Akumulátor 12V 60Ah3.650,- Kč
1638948680     Akumulátor 12V 75Ah4.470,- Kč

Pro případné dotazy kontaktujte

Obchod
tel.: +420 244 913 000
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!